Termal Zayıflama Kemeri | Resmi Satış Sitesi 25 TL Ürün Görseli

Sağlıklı Besleme ve Formda Kalmak

Sağlıklı Besleme ve Formda Kalmak

Sağlıklı beslenme katı diyet kısıtlamaları, gerçekçi olmayan ince kalma veya sevdiğiniz gıdalardan mahrum kalmayla ilgili değildir. Daha çok, kendinizi iyi hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak, sağlığınızı geliştirmek ve ruh halinizi dengelemekle ilgilidir. Burada çakışan beslenme ve diyet tavsiyeleri yüzünden bunalmış hissederseniz, yalnız değilsiniz. Belli bir gıdayı size söyleyen her uzman için, bunun tam tersini söyleyen başka bir başka bulacaksınız. Ancak bu basit ipuçlarını kullanarak, karışıklıkları giderebilir ve vücudunuz için olduğu kadar zihniniz için de iyi olan lezzetli, çeşitli ve besleyici bir diyet oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

 

Sağlıklı beslenme ruh halinizi nasıl geliştirebilir?

Doğru yemeğin sağlıklı bir kilo vermenize ve belirli sağlık sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabileceğini biliyoruz, ancak diyetiniz ruh halinde ve refah hissinizde de derin bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalar, işlenmiş etler, paketlenmiş yemekler, paketlenmiş yemekler ve şekerli atıştırmalıklar ile doldurulmuş tipik bir Batı diyetini, yüksek depresyon, stres, bipolar bozukluk ve anksiyete oranlarıyla yiyerek ilişkilendiriyor. Sağlıksız bir diyet yemek, DEHB, Alzheimer hastalığı ve şizofreni gibi zihinsel sağlık bozukluklarının gelişiminde veya gençlerde artan intihar riskinde rol oynayabilir.

 

Öte yandan, daha taze meyve ve sebzeler yemek, evde yemek pişirme ve şeker ve rafine karbonhidrat alımını azaltmak, ruhsal durumunuzu düzeltmeye ve zihinsel sağlık sorunlarınız riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Halihazırda bir zihinsel sağlık sorunu teşhisi edildiysen, iyi yiyip de belirtilerinizi yönetmenize ve hayatınızın kontrolünü ele geçirmenize yardımcı olabilir.

 

Sağlıklı bir diyet ne oluşur?

Sağlıklı bir diyet yemek çok karmaşık olmak zorunda değildir. Bazı spesifik gıdalar veya besinler ruh hali üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu gösterilse de, bu sizin için önemli olan genel diyet modelinizdir. Sağlıklı bir diyet modelinin temel taşı, işlenmiş yiyeceklerin gerçek yiyeceklerle değiştirilmesi olmalıdır. Mümkün olduğunca doğa ile aynı şekilde yemek yemek yemek, düşünme, bakma ve hissetme biçiminize büyük bir fark yaratabilir.

 

Sağlıklı Yemek Piramidi

Sağlıklı yemek piramidi

Harvard Sağlıklı Beslenme Piramidi, en son beslenme bilimini temsil eder. Alttaki en geniş bölüm, en önemli şeyleri içindir. Dar tepedeki gıdalar, az bile olsa, yemeniz gereken yiyeceklerdir. Bu Sağlıklı Beslenme Piramidi en geniş, en önemli kategoride günlük egzersiz ve kilo kontrolü gösterir. Bitkiler gibi sağlıklı kaynaklardan gelen yağlar, piramidin geniş kesimindedir. Beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi rafine edilmiş karbonhidratlar dar tepede. Balık, kümes hayvanları ve yumurtalar daha sağlıklı seçeneklerken, kırmızı et de az miktarda yenmelidir.

 

Izniyle uyarlanmıştır yeni beslenme A rehber: Sağlıklı Beslenme , Harvard Sağlık Yayınları tarafından yayınlanan özel sağlık raporunun.

 

Sağlıklı diyetinizi oluşturun

Aşırı diyetlerden bazıları aksini gösterse de, sağlıklı bir vücuda kavuşmak için hepimizin protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine ihtiyacımız vardır. Diyetinizden belirli yiyecek kategorilerini ortadan kaldırmanız gerekmez; daha ziyade her kategoriden en sağlıklı seçenekler arasından seçim yapın.

 

Protein

Protein, bize ruh hali ve bilişsel işlevleri desteklerken kalkmak ve gitmek için enerji verir – devam etmeye devam eder. Çok fazla protein böbrek hastalığı olan insanlar için zararlı olabilir, ancak en yeni araştırmalarımız, çoğumuzda, özellikle yaşlandıkça, daha kaliteli protein gerektiğini göstermektedir. Bu, daha fazla hayvansal ürünler yemeniz gerektiği anlamına gelmez; vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel proteini her gün almasını sağlayacak çeşitli bitki kaynaklı protein kaynakları. Daha fazla bilgi edin ”

 

Şişman

Tüm yağlar aynı değildir. Kötü yağlar diyetinizi mahvedebilir ve bazı hastalık riskinizi artırabilir, iyi yağlar beyninizi ve kalbinizi korur. Aslında sağlıklı yağlar (örneğin omega-3s) fiziksel ve duygusal sağlığınız için hayati öneme sahiptir. Diyetinize daha sağlıklı yağların nasıl ekleneceğini anlamak, ruh halinizi iyileştirmenize, refahınızı artırmanıza ve hatta belinizi düzeltmenize yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi edin ”

 

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynaklarından biridir. Ancak çoğu, tüm kepek, lif ve besin maddelerinden arındırılmış şekerlerden ve rafine karbonhidratlardan ziyade, karmaşık, rafine edilmemiş karbonhidratlardan (sebzeler, tam tahıllar, meyve) oluşmalıdır. Beyaz ekmek, hamur işleri, nişasta ve şekerin geri bırakılması, kan şekerindeki hızlı artışları, ruh ve enerjide dalgalanmaları ve özellikle belinin etrafında biriken yağları önleyebilir. Daha fazla bilgi edin ”

 

Lif

Diyet lifinden (tahıllar, meyveler, sebzeler, fıstıklar ve fasulye) yüksek gıdalar yemek size düzenli kalmanıza ve kalp hastalığı, inme ve şeker hastalığı riskini düşürmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda cildinizi geliştirebilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak, beslenme uzmanları, en iyi sağlık için her gün en az 21 ila 38 gram lif yemenizi önerir. Ne yazık ki, çoğumuz bu miktarı yarı yarıya bile yemiyoruz. Daha fazla bilgi edin ”

 

Kalsiyum

Vücudunuz sağlıklı kemikler ve dişler oluşturmak için kalsiyum kullanır, yaşlandıkça onları kuvvetlendirir, sinir sistemi yoluyla mesajlar gönderir ve kalp ritmini düzenler. Osteoporoza yol açmanın yanı sıra diyetinizde yeterli miktarda kalsiyum bulunmaması da kaygı, depresyon ve uyku sorunlarına katkıda bulunur. Yaşınız ya da cinsiyetiniz ne olursa olsun, diyetinize kalsiyum bakımından zengin gıdalar koymak, kalsiyumu tüketenleri sınırlamak ve kalsiyuma yardımcı olmak için D ve K vitaminleri ve magnezyum almak çok önemlidir. Daha fazla bilgi edin ”

 

Başarı için kendinizi hazırlayın

Sağlıklı bir diyet yapmak, hepsi ya da hiçbir şey önermesi olmak zorunda değildir. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz, tadını çıkardığınız gıdaları tamamen ortadan kaldırmanız gerekmez; her şeyi tek seferde değiştirmek zorunda kalmazsınız – bu genellikle yalnızca hile yapmaya veya yeni yemek planınızı bırakmaya neden olur.

 

Kendinizi başarıya ulaştırmak için sağlıklı bir diyet planlamayı, büyük ve sert bir değişiklik yapmak yerine, küçük, yönetilebilir adımlar (örneğin diyetinize günde bir kez bir salata eklemek gibi) düşünmeyi düşünün. Küçük değişiklikleriniz alışkanlık haline geldikçe daha sağlıklı tercihler eklemeye devam edebilirsiniz.

 

Kendi yemeklerinizden daha fazla hazırlayın . Evde daha fazla yemek pişirmek, yediğinizden sorumlu olmanıza ve yiyeceğinize tam olarak ne girdiğini daha iyi izlemenize yardımcı olabilir. Daha az kalori yiyip kimyasal katkılardan, şekeri ekleyerek, yorgun, şişmiş ve sinirli hissetmenize ve depresyon, stres ve kaygı belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan paketlenmiş ve çıkarılmış gıdaların sağlıksız yağlarından kaçınırsınız.

 

Doğru değişiklikleri yapın . Diyetinizdeki sağlıksız gıdaları keserken sağlıklı alternatiflerle değiştirmek önemlidir. Tehlikeli trans yağların sağlıklı yağlarla değiştirilmesi (ızgara somon için kızarmış tavuk değiştirilmesi gibi) sağlığınız için olumlu bir fark yaratacaktır. Yağlı rafine karbonhidratlar için hayvan yağlarının değiştirilmesi (örneğin kahvaltı pastırmasını bir çörek olarak değiştirmeniz gibi), kalp rahatsızlığı riskinizi düşürmez veya ruh halinizi iyileştirmez.

 

Basitleştir . Kaloriyi saymakla aşırı derecede ilgilenmek yerine diyetinizi renk, çeşitlilik ve tazelik açısından düşünün. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan kaçınmaya ve daha taze malzemeler için tercih etmeye odaklanın.

 

Etiketleri okuyun . Üreticiler genellikle sağlıklı olduğunu iddia eden gıdaları bile paketlenmiş yiyeceklerde büyük miktarda şeker veya sağlıksız yağ saklarken, yiyeceklerinizde nelerin bulunduğunun farkında olmak önemlidir.

 

Yemekten sonra nasıl hissettiğinize odaklanın . Bu sağlıklı yeni alışkanlıkları ve zevkleri beslemeye yardımcı olacaktır. Yemek yediğinizde sağlıklı olursanız, bir yemekten sonra ne kadar iyi hissedeceksiniz. Ne kadar çok abur cubur yerseniz, rahatsız edici, mide bulandırıcı veya enerji sızdırılmış olma ihtimaliniz artar.

 

Bol su içirin . Su atık ürünler ve toksinler sistemimizi boşaltmaya yardımcı olur, ancak çoğumuz kurutulmaya neden olan yorgunluk, düşük enerji ve baş ağrısı yaşamı boyunca ilerlemektedir. Açlığa susamış olmak yanlış olduğundan, iyi sulu kalmanın aynı zamanda daha sağlıklı besin seçimleri yapmanıza yardım etmesi de normaldir.

 

İyileştirme: herhangi bir sağlıklı diyet için önemlidir

Ilımlılık nedir? Özünde, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar yemek yemeniz demektir. Yemek sonunda tatmin olmalısın, ama doldurmadın. Çoğumuz için, ılımlılık, şimdi yaptığımızdan daha az yemenin anlamına gelir. Ancak sevdiğiniz gıdaları ortadan kaldırmak anlamına gelmiyor. Haftada bir kez kahvaltı pastırması yemek sağlıklı bir öğle yemeği ve akşam yemeği ile devam ederseniz ılımlı sayılabilir, ancak bir kutu donuts ve bir sosis pizza ile takip etmeniz halinde değil.

 

Bazı gıdaları “sınır dışı” olarak düşünmemeye çalışın. Bazı gıdaları yasakladığınızda, bu gıdaları daha çok istemek doğaldır ve daha sonra günaha girerseniz başarısız gibi hissedersiniz. Sağlıksız gıdaların porsiyon boyutlarını azaltarak ve onlarla sık sık yemeyerek başlayın. Sağlıksız gıdalar almanızı azalttığınızda, kendinize daha az özlem uygulayabilir ya da onları yalnızca ara sıra hoşgörüyle düşünebilirsiniz.

 

Daha küçük porsiyonları düşünün . Hizmet ebatları son zamanlarda şişmiş durumda. Dışarıda yemek yiyorken, bir antre yerine bir başlangıç ​​seçip, bir yemeği bir arkadaşınızla bölün. Süper büyüklükte bir şey sipariş etmeyin. Evde, görsel ipuçları kısım boyutlarıyla yardımcı olabilir. Et, balık veya tavuk servisiniz bir deste kart boyutunda olmalı ve yarım fincan patates püresi, pirinç veya makarna geleneksel bir ampulün büyüklüğündedir. Yemeklerinizi daha küçük tabaklarda veya kaselerde sunarak, beyninizi daha büyük bir bölüm olduğunu düşünerek kandırın. Bir öğün sonunda tatmin olmazsanız, daha yapraklı yeşillik ekleyin veya öğünü meyvelerle yuvarlayın.

 

Zaman ayırın . Aslında beyninizin vücuduna yeterli miktarda yiyecek verdiğini söylemesi birkaç dakika alır, bu yüzden yavaş yavaş yiyin ve doluyken yemek yemeyi bırakın.

 

Mümkün olduğunda başkalarıyla birlikte yiyin . Tek başına, özellikle de TV veya bilgisayarın önünde yiyerek, genellikle akılsızca aşırı yemek yemeye başlar.

 

Sadece ne yediğiniz değil, yemek yediğiniz zaman

Kahvaltı yemek ve gün boyunca daha küçük yemek yiyin . Sağlıklı bir kahvaltı, metabolizmanızı hızlandırabilirken, küçük, sağlıklı yemekler (standart üç geniş yemek yerine) yiyip enerjinizi bütün gün korur.

Geceleri geç yemekten kaçının . Ertesi sabah kahvaltı yapana kadar önce akşam yemeği ve 14-16 saat hızlı yemeyi deneyin. Araştırmalar, yalnızca en aktif olduğunuzda yemenin ve sindirim sisteminize her gün uzun bir mola vererek kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Meyve ve sebzeyi diyetinizin lezzetli bir parçası yapın

Meyve ve sebzeler düşük kalorili ve besleyici yoğun, bu da vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve elyaf ile doludur demektir. Önerilen günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yeme konusuna odaklanın ve doğal olarak sizi doldurup sağlıksız gıdaları kesmenize yardımcı olur. Bir porsiyon, örneğin yarım bardak çiğ meyve veya sebze veya küçük bir elma veya muzdur. Çoğumuz şu anda yediğimiz miktarı ikiye katlamalıyız.

 

Alınan miktarı artırmak için:

 

En sevdiğiniz kahvaltı gevreğine antioksidan bakımından zengin meyveleri ekleyin.

Tatlı meyve-portakal, mangos, ananas, üzüm- karışık yiyin

Renkli bir salata için her zamanki pirinç veya makarna yemeklerini değiştirin

İşlenmiş atıştırmalık yiyecekler yemek yerine havuç, kar bezelyesi veya kiraz domates gibi sebzelerde baharatlı humus daldırma veya fıstık ezmesi

Sebzeleri lezzetli hale getirme

Düz salatalar ve buğulanmış sebzeler hızlı bir şekilde yumuşak hale gelebilir, ancak sebze yemekleri için lezzet katmanın pek çok yolu vardır.

 

Renk ekle . Daha parlak, daha derin renkli sebzeler, daha yüksek konsantrasyonlarda vitamin, mineral ve antioksidan içerirler; ancak lezzeti değiştirebilir ve yemekleri daha görsel olarak çekici hale getirebilirler. Taze ya da güneşli domates, sırlanmış havuç ya da pancar, kavrulmuş kırmızı lahana kaması, sarı balkabak ya da renkli, renkli biber kullanarak renk ekleyin.

 

Salata yeşilliklerini artırın . Marulun ötesinde şube ayrıldı. Kale, arugula, ıspanak, hardal yeşillikleri, brokoli ve Çin lahanalarının tamamı, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, çinko ve A, C, E ve K vitaminleri ile doludur. Salata yeşilliklerinize lezzet katmak için zeytinyağı, baharatlı bir pansuman veya badem dilimleri, nohut, küçük domuz pastırması, parmesan veya keçi peyniri serpiştirin.

 

Tatlı dişini tatmin et . Doğal olarak havuç, pancar, tatlı patates, fıstık, soğan, biber ve kabak gibi tatlı sebzeler yemeklerinize tatlılık katın ve şeker ekmeğinizi azaltın. Bunları tatlı tatlı bir tekme için çorba, güveç veya makarna soslarına ekleyin.

 

Yeşil fasulye, brokoli, Brüksel lahanası ve kuşkonmazın tadını yeni yollarla pişirin . Bu sağlıklı tarafları kaynatmak veya buharda pişirmek yerine, ızgara, kavurma veya tavada gevrekler, sarımsak, arpacık, mantar veya soğan ile kızartıp tavada deneyin. Ya da yemekten önce narin limon veya kireçle marine ediniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )